Bodrum Gulet Kiralama - Ramses Yachting

FETHİYE - ANTALYA - FETHİYE


1. Gün: Fethiye, Ölüdeniz, Gemiler Adası

“Mavi Yolculuk”unuzun ilk günü kiralık yatınızda sizleri bizzat biz, kaptanımız ve yat personelimizle birlikte karşılayacak, yatınızla ilgili her şeyin içinize sindiğine emin olduktan sonra, sizleri “Mavi Tur”unuzla ilgili tüm sorularınıza cevap verecek şekilde bilgilendireceğiz. Bu küçük sohbetimiz ve karşılamamız sırasında sizler için özenle hazırlanmış ikramlarımız da teknenizde sizleri bekliyor olacak.

“Mavi Yolculuk”unuza sizin için özenle hazırlanmış kiralık teknenizde  Fethiye’yi kucaklayarak başlayacaksınız.  Fethiye Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan ve cennet Bodrum’dan sonra en büyük 2. ilçedir. Tıpkı Bodrum gibi yeşille maviyi bir araya getiren bu küçük kentin eski ismi, “Uzak Diyar” anlamına gelen Meğri’dir. M.Ö 3000’lerde Likya Uygarlığı’ndan M.Ö. 6. yüzyılda Pers İmparatorluğu’na kadar bir çok uygarlığa ve uzun bir geçmişe tanıklık etmiş bu kent hem doğasıyla hem de hikayesiyle turistlerin ilgi odağı olmuştur. Özellikle Ölüdeniz’iyle de tanınır bu kent. Turkuaz rengi suyunun bembeyaz kumların sıcağına sarıldığı bu muhteşem sahiller tatiliniz için mükemmel birer başlangıç olacaktır. Ayrıca burada, gün  batımının büyüleyici renklerine şahit olma imkanı bulacak ve belki de güneşin kendini ulu gövdesinin arkasında batırdığı 1975 metre uzunluğundaki Babadağı’nda usta hocaların eşliğinde yamaç paraşütü yapabileceksiniz. Gemiler Adası ise mavi sularının altında Bizans kalıntılarını sakladığı doğal güzelliği ve tarihiyle görenleri etkileyen bir yerdir. Hristiyan mezarları, hilal şeklindeki koyu ve derme çatma şirin restoranlarıyla aklınızı başınızdan alacak muhteşem bir durak olacaktır.

İlk günün ilerleyen saatlerinde ise kaptanımız kiralık yatınızın burnunu Gemiler Adası’na büyüleyici Bizans kalıntılarının arasında yüzmeniz, onlara şahit olmanız için çevirecek. Burada sizleri bekleyen tarihin bir çok anına tanıklık etmiş dini yapıları, kaya içine gömülmüş büyüleyici kilisenin yaşlı dokusunu keşfetmek size iyi gelecek, tatiliniz için muhteşem bir başlangıç yapmış olacaksınız.

İşte bu muhteşem kentin tadını çıkardıktan sonra, sakin sularında sizler için özenle hazırlanmış enfes bir akşam yemeğini, tüm dertlerinizi geride bırakmanızı sağlayacak kiralık yatınızın ahşap kokusunu ve denizin ninni sesini bir araya getirerek terapi etkisi yaratacak bir geceyi hizmetinize sunarız.

 

2. Gün: Kalkan, Kaş

Sabah gözünüzü Fethiye’nin ılık ilk ışıklarıyla açacak ve sizler için özenle hazırlanmış kahvaltınızı ettikten sonra kiralık guletiniz ve “Mavi Tur”unuz hakkında bilgilendirildikten sonra Kalkanı’na doğru yola çıkacaksınız.

Burası sizleri pembe zakkumlarının masmavi denizine kontrast oluşturduğu, bembeyaz rum evlerinin yine bembeyaz sahiliyle gözünüzü kamaştıracak mükemmel bir görüntüyle karşılayacak. Burada küçük bir yaşam gizlidir. Dar sokaklarında bu yaşama tanık olacak, küçük dükkanlarına, lezzetlerin buluştuğu restoranlarına yapacağınız ziyaretlerle gününüze neşe katacaksınız.

1922’den bu yana mübadele sebebiyle gelen insanların kurmuş olduğu “Kalamaki” ismiyle de zamanında anılmış olan Kalkan, yalnızca günümüz yaşantısıyla değil, Akdeniz’in diğer kentleri gibi tarihiyle de büyüleyecek sizleri. M.Ö. 5. ve 6. yüzyıla dayanan bir tarihe sahip bu kent Heredot’un da hayranlığını kazanmıştır.

Kalkan’dan sonra kiralık guletinizin burnu Kaş’a çevrilecek...Kaş, sizleri en az Kalkan kadar büyüleyecek Likya ve Karia bölgeleri arasında bağlantı sağlayan tarihi bir liman olan bu şehir, Antiphellos ismiyle tarihe adını kazımıştır ve bugün sizi bu zamanlardan kalan tarihiyle büyüleyecektir. Sadece tarihiyle değil, çok zengin bir su altı yaşamına sahip olmasıyla da ilgililerini kucaklayan bir şehirdir. Kiralık yatınızın sizler için her zaman hazır bulundurulan ekipmanlarıyla bu güzelliğin tadına bakma imkanı bulacak, masmavi sularında serinleyeceksiniz.

Kaş muhteşem doğasını ve zengin tarihini, şehrin heyecanı ve hareketiyle birleştiren bir kenttir. Bu sayede sabahın tatlı yorgunluğunuz sizin için hazırladığımız akşam yemeğinizi kiralık yatınızın sakinliğinde attıktan sonra, gece hayatının tadını şehrin sokaklarında çıkarabileceksiniz. Size “Mavi Yolculuk”unuzun geri kalan günleri için enerji verecek bu gece, Kaş’ın unutulmazları sayesinde çok keyifli bir tatil anısı olacaktır.

Yine unutulmaz bu gecenin ardından, beşik gibi sakin suların kucağında sallanan kiralık yatınızın huzurunda bir gece istirihatiyle günü sonlandıracaksınız.

 

3. Gün: Kekova, Üçağız Koyu

“Mavi Yolculuk”unuzun 3. Günü… Yatınızın ahşap kokulu odasında açtınız gözlerinizi sıcak bir sabah. Kaptanımız kahvaltıdan sonra kiralık yatınızın burnunu turkuaz mavisi büyüleyen deniziyle tanınan Kekova’ya çevirecek.

Kekova her açıdan sizlere “Mavi Tur”un unutulmazlarını yaşatacaktır. Kiralık yatınız yolcululuk sırasında ünlü Uluburun Batığının bulunduğu noktadan geçecek ve buradan Aperlai antik kentine ev sahipliği yapan Sıcak Yarımada ve Karaada ve Toprakada adıyla anılan ikiz adaların seyriyle Kekova’ya varacaktır. Kaptanınız kentin kiralık yatınıza yuva olacak koylarında demir atacaktır. Burada Apollinia antik kentinin kalıntılarına rastlama imkanı bulacak, koyların serin sularında serinleyecek, kasabanın güzelliklerine tanık olabileceksiniz. Bu koylardan sizin için en güzel anıları belki de Üçağız köyü barındırır. Denize sıfır bu balıkçı köyünü şirin evleri, mor begonvilleri ve masmavi suyuyla tatilinizin en huzurlu dakikalarından bir demet sunacaktır size. Buna ek olarak, Theimussa adlı antik Likya kentini keşfedecek, yatınız için doğal bir barınak haline gelmiş bu küçük tarihi kasabada dinlenme imkanı bulduktan sonra tarihi önem taşıyan Simena Kalesi’ni gezebileceksiniz.

 

4. Gün: Demre, Gökkaya

Kekova’nın doğal imanlarında kiralık yatınızın huzurlu uykusundan sonra sabahın ilk ışıklarıyla seraları ile ünlü Demre’ye yol alacaksınız. Burada, “Myra” antik kentinin, St. Nicholas adlı sular altından çıkarılmış antik kilisenin, ve daha bir çok tarihi kalıntının ziyaretinden sonra kendinizi bu kentin serin sularında ferahlatma imkanı bulacaksınız. Portakal çiçeklerinin sokaklarını süslediği bu kente aşık olacaksınız.

Buradaki tarihi deneyimlerinizden ve kentin tadını çıkardıktan sonra Gökkaya isimli koyu ziyaret edebileceksiniz. Burada kaptanımız kiralık teknenizin konaklamasını yapabilir, siz de burada cennet mavisi suların tadını çıkarma ve Likya tarihine tanıklık etmiş kalıntıları görme imkanı bulabilirisiniz. Eğer bu büyüleyici manzaraya doyduysanız, günün geri kalanını içinizi ısıtacak bir güneş banyosu yaparak, teknenizin huzurlu güvertesinde geçirebilirsiniz. Tabi bu arada sizler için özel olarak hazırlanmış, aşçımızın el emeği yemeklerinin tadını çıkaracağınızı da unutmamak gerekir. Güneşin muhteşem batışına şahit olduktan sonra, gece sakinliğiyle akıllara kazınan huzurlu deniz sesiyle gecenizi bu koyda geçirme imkanı bulacaksınız.

 

5. Gün: Olimpos, Adrasan

“Mavi Tur”unuzun 5. günü ve gecenin huzurlu kucağından sabahın cıvıltılı tebessümüne uyanacak güzel bir kahvaltıyla enerjinizi topladıktan sonra mavi sulara yine yelken açacaksınız. Bu noktada çok ünlü “Olimpos”a demir atacak kiralık yatınız.

Olimpos Anadolu ve Ege'deki dağ zirvelerinin ortak adıdır. İsa’dan önceki dönemlerde korsanlarca ele geçirilmiş, Roma zamanında korsanların elinden kurtarılmış Likya bölgesinin en önemli kentlerinden biri olan bu topraklar, M.S. ise Venedikli korsanlar tarafından kullanılmıştır. Bu tarihiyle arkeologların,  endemik bitki örtüsüyle biyologların, denizaltı zenginliğiyle dalış yapanların ilgisini çokça çeken bu kentte siz de kendinize göre bir şeyler bulacak, burada unutulmaz anılar edineceksiniz. Upuzun sahilinde ayaklarınızı ısıtacak, küçük tepelerine doğa yürüyüşleri yapacak ve muhteşem suyunda bir süreliğine kendinizi kaybedecek, omuzlarınızdaki yükü bu yeşil- mavi topraklara teslim edeceksiniz.

Olimpos’tan sonra ise durağımız muhteşem plajları, çam ağaçlarıyla bezenmiş manzarası ve serinleten rüzgarlarıyla ünlü Akdeniz’in en huzurlu sahillerinden olan Adrasan’a geçiş yapılır. Burası, doğal güzelliklerle bezeli patikaları, Adrasan Deniz Feneri ve Gelidonya Burnu’ndaki batığı ile tatilinize farklı bir boyut kazandıracaktır. Ayrıca, yine Ramses Yatçılık’ın size sağladığı fırsatlar dahilinde deniz aktivitesi ekipmanlarıyla bu koyların tadını çıkarabilir ve dalışa izin verilmiş Üçadalar kıyılarında su altı dünyasını keşfedebilirsiniz.

Kiralık yatınızın konforunda bu huzurlu günü yine güzel bir akşam yemeği ve gece istirihatinizle noktalayacağız.

 

6. Gün: Ceneviz Limanı, Phaselis

“Mavi Yolculuk”unuzun 6. Gününüzün  erken saatlerinde kiralık yatınızın demirini önce Ceneviz Limanı’na sonra öğle yemeğinizi yemeniz ve dinlenmeniz için Phaselis’e atacaktır kaptanımız. Bu kent tarihte çok önemli bir liman olmuş, Rodoslular tarafından kolonileştirilmiş ve günümüzde büyük bir yeşil araziye ve muhteşem tarihi kalıntılara ev sahibi olmuştur.

Bu antik kent mimarisi, sarnıçları, su kanalları, antik tiyatrosu gibi gelişmiş yapılarıyla sizleri dimdik ayakta karşılayacak.Burada uzun bir tarihi eser gezisine çıkma imkanı bulacak, belki de yeşilin sararmış tarih kokan taşlarını sarmaladığı bu antik kentte bir an için kendinizi geçmişte hayal edeceksiniz. Sonra biraz sahile inecek, Akdeniz’in diğer koylarına oranla daha serin olan bu yerde kısa bir yürüyüş yapacak sularında sakinliğin kollarına atılacaksınız.

İlerleyen saatlerde ise yine kendinize denizin içinde mavinin her tonunu barındıran bir köşesinde huzur bulabilir, sizin için hazırlanmış akşam yemeğinizden sonra kiralık yatınızın ahşap kokan huzurlu kabinlerinde gece istirahatinizi yapabilirisiniz.

 

7. Gün: Kemer

7. günün sabahında “Mavi Yolculuk”unuzu şehrin ışıklarına biraz daha yaklaştıracağız: Kemer’e. Aşçımızın sizler için hazırladığı lezzetlere doyduktan  sonra buraya demir atacak, ve kentin tadını çıkarmanıza olanak vereceğiz.

Toros dağlarının eteğindeki bu cennet köşesi, sokaklarını portakal ve deniz kokusuyla harmanlayıp sizlere sunmaktadır. Tıpkı diğer Akdeniz kentleri gibi masmavi sulara ev sahipliği yapmanın dışında canlı bir kent olmasıyla da tatilinizin sakinliğine biraz hareket katmak için iyi bir dokunuş olacaktır.

 

8. Gün: Antalya

“Mavi Tur”unuzun son sabahındayız. Akdeniz’in baş tacı “Türk Rivierası” Antalya’ya demir attık. Son ziyafetinizden sonra sonra kiralık teknenize veda edecek, Antalya’yı kucaklayacaksınız... Akdeniz’in kıyılarını keşfettikten, tarihine adım adım şahitlik ettikten sonra şehrin cıvıltısında biraz daha kendinizi bulmuş olacaksınız ve artık yeni bir sene için yenilendiniz. Artık Akdeniz kıyılarının fatihleri olarak bu topraklara veda edebilirsiniz...