Bodrum Gulet Kiralama - Ramses Yachting

BODRUM-HİSARÖNÜ-BODRUM

 

Bodrum - Hisarönü Körfezi - Bodrum
(7 Günlük Program)


1. Gün: Bodrum

“Mavi Yolculuk”unuzun ilk günü kiralık yatınızda sizleri bizzat biz, kaptanımız ve yat personelimizle birlikte karşılayacak, yatınızla ilgili her şeyin içinize sindiğine emin olduktan sonra, sizleri “Mavi Tur”unuzla ilgili tüm sorularınıza cevap verecek şekilde bilgilendireceğiz. Bu küçük sohbetimiz ve karşılamamız sırasında sizler için özenle hazırlanmış ikramlarımız da teknenizde sizleri bekliyor olacak.

 “Mavi Tur”unuzun ilk gününde sizleri efsanelere şiirlere konu olmuş Bodrum kucaklayacak. Burada kiralık yatınıza yerleştikten sonra keşif için begonvil kokan dar sokaklarında kaybolmanız mümkün. Dünya’nın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi’ne, mitolojik figürlere ve hikayelere, eski antik kentlere ev sahipliği yapan, Türkiye’nin batısındaki en ünlü ve en renkli cennet köşelerinden biridir bu kent. Her saniyesinde omuzlarınızdaki yükü biraz daha silkeceğiniz anılar yaşar, manzaralara şahit olursunuz. Yalnızca tarihiyle değil, ünlü Yazar Cevat Şakir’in aşkı olmasıyla edebiyata da sık sık konu olmuş Bodrum sizleri gece hayatıyla da farklı ve lezzetli deneyimler kazandırma konusunda fark yaratacaktır.

Günün yorgunluğu üzerinizdeyken ilk gecenizi geçirmeniz için kiralık yatınızı özenle hazırlanmış enfes bir akşam yemeğini, tüm dertlerinizi geride bırakmanızı sağlayacak kiralık yatınızın ahşap kokusunu ve denizin ninni sesini bir araya getirerek terapi etkisi yaratacak bir geceyi hizmetinize sunarız.

 

2. Gün: Palamutbükü, İnceburun

Bodrum’un büyülü akşamlarından gözünüzü sabahın içinizi ısıtacak ilk ışıklarına açtınız. “Mavi Tur”unuzun ikinci günündeyiz ve sizleri turunuzla ilgili bilgilendirdikten sonra kiralık yatınızın demirini alır ve Palamutbükü’ne doğru yelken açarız.

Parlament mavisinin tonunu bebek mavisine doğru hafifçe açtığı deniziyle ve çakıl taşlarını üzerine örtü yapmış güzel kumsalıyla burası sizler için çok uygun bir ilk durak olacaktır. Sularında serinlerken sıcak güneşin alnında teninizi hafifçe kavuracağınız bir dinlence sizler için tatilin geri kalan günlerini anlatan iyi bir fragman niteliğindedir.

Buradan sonra öğle yemeğiniz için aşçınız size bir ziyafet sunacak ve manzara eşliğindeki yemeğinizden sonra huzurlu ve güvenli bir konaklama için İnce Burun’a demir alınır.

 

3. Gün: Aktur Koyu, Bencik Koyu

“Mavi Yolculuk”unuzun 3. Günü ve şimdiden eviniz olmuş bu sularda ve kiralık yatınızın konforunda, kahvaltının ardından Aktur Koyu’na ilerleme vakti.

Aktur Koyu ulu çam ağaçlarıyla bezenmiş yüksek tepelerin eteğine serilmiş serin masmavi suların ve sımsıcak kumların evidir. Burada birden fazla rengi yaşarsınız. Balıkçıların geçim kaynağı olan denizler size sımsıcak görüntüler sunarken, çam ağaçlarının arasından akan şelaleler ve kamp alanlarının daimi tatilcileriyle sosyalleşme imkanı, “Mavi Tur”ununuzun 3. gününden itibaren unutulmazların yaşanmasına olanak sağlayacaktır.

Burada yeşilin ve mavinin tadını çıkarabilir Ramses Yatçılık’ın sizler için özenle bir araya getirdiği , şnorkel ve benzeri aktivite araçlarıyla dinlencenize farklı bir tat katabilirsiniz. Yer üstü güzelliklerine şahit olduğunuz koyun su altı güzelliklerini de görerek mest olmanız mümkün olacaktır burada.

Daha sonra aşçınızın sizler için hazırladığı ziyafet için Bencik Koyu’na çeker kiralık yatınızı kaptanımız. Burada yine eşsiz manzaralar ve serin sular eşliğinde dinlenebilir, küçük su aktiviteleriyle eğlenebilir ve kendinizi yeterince şımartmış olmanızın verdiği tatlı yorgunluğu güvenli bir gece istirahatinde üzerinizden atabilirsiniz.

 

4. Gün: Emel Sayın Koyu, Orhaniye Koyu, Selimiye Koyu

“Mavi Tur”unuzun 4. günü kiralık yatınızın burnunu Emel Sayın Koyu’na çevirecek kaptanımız. İsmiyle şimdiden sizi heyecanlandıran bu koyun diğer bir ismi ise  İnbükü Tabiat Parkı’dır. Bu koy tam bir huzur cenneti niteliğindedir. Emel Sayın’ın sıkça ziyaret ettiği bu koy masmavi deniziyle,  kayalıklar ve onun üzerine serilmiş makileriyle sizlere güzel manzaralar sunarken. Serin sularında üzerinizdeki yorgunluğunuzu atmanızı sağlayacaktır.

Bu koyun tadını çıkardıktan sonra sizler için özenle hazırlanmış öğle yemeğinizi yemek üzere kiralık yatınızın demirini Orhaniye Köyü’na atacağız. Burada belki kurulacak pazara denk gelebilir, yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Bu köy sizler için hem yerel tatlarla tatilinize anı katacağınız hem de yeşil ve mavinin buluştuğu sahillerde manzaraların keyfine varacağınız, sularında yüzeceğiniz bir yuva olacaktır.

Özellikle meşhur Kızkumu plajı sizler için çok farklı bir deneyim olacak. Bu plajın ortasından denizin derinliklerine doğru ilerleyen sığ kum birikintisi denizin üzerinde yürüme hissiyatı verecek ve denizin yeşil-mavi cümbüşüne yakından tanık olmanızı sağlayacaktır.

Buradan sonra kiralık yatınızın kanatlarını Selimiye Koyu’na açacağız. Selimiye Koyu kiralık tekneniz için güvenli bir yuvadır. Buranın denizi daha önce hiç görmediğiniz manzaralara tanıklık etmenizi sağlayabilir. Ramses Yatçılık’ın size sağladığı fırsatlardan yararlanıp deniz altı yaşamına tanıklık etmek için adımınızı atın ve kendinize ilginç anılar edinin. Sadece deniz altı yaşantısıyla değil aynı zamanda tepelerindeki tarihi kalıntılarla size dinlenmenizin yanında tarihe tanıklık etme imkanı da sağlar bu koy. Antik çağlarda  “Hydas” ya da “Losta” ismiyle anılan bu koy, antik kentin kalıntılarını ulu dağların arasından göz kırpan güneşinin ışığı altında sizlere sunar. Buna ek olarak izleme kulesi, deniz feneri, manastır ve tiyatro gibi arkeologlarının araştırmalarına konu olan kalıntıları da sizleri büyüleyecek diğer yapıtlardır. Doğal ve tarihi güzelliklerinden yeterince tadını çıkardığınız zaman bu koy aynı zamanda sıcacık yerel halkıyla gününüze neşe katmak için sizleri bekliyor olacaktır. 


 

5. Gün: Dirsek Bükü, Bozburun

Yine mavi koyların sabah ışıklarıyla uyanmanızla beraber kahvaltınız huzurunuza servis edilecek ve ardından kaptanınız kiralık yatınızı Dirsekbükü’ne çekecek. Burası sizin gibi Ege Kıyılar’nı fethetmeye çıkmış “Mavi Yolculuk” misafirlerinin uğrak noktasıdır. Körfez ve Hisarönü arasında bulunan bu koyda kiralık guletleriniz dinlenmeye çeker ve kendiniz küçük kasabanın lezzetlerini tadar, restoran ve kafelerinde keyifli bir gün geçirdikten sonra Bozburun’a geçmek için demir alırsınız.

Bozburun, gulet yatların inşa edildiği kereste ustalarının evi ve tersanelerin ini olan sıcacık bir koydur. Bu zanaatla dünyada ve Türkiye’de birçok insanın dikkatini çekmiş bu yerde süngercilikten de esintiler görebilirsiniz.


 

6. Gün: Datça, Knidos

Yavaş yavaş “Mavi Yolculuk”unuzun sonuna doğru yaklaşıyoruz. Omuzunuzdaki yüklerin tamamından kurtulamamışsanız da şimdiden Ege kıyılarının muhteşemliği karşısında gevşediniz ve şehrin keşmekeşini iç huzur aldı. Bu günde sizlerin kiralık yatını sabahın ilk ışıklarıyla Datça’ya çekeriz.

Datça Ege Denizi’nin diğer cennet köşelerine oranla daha az popüler ve daha sakin kentidir. 250 kmlik bir sahil şeridine ve 50’den fazla koya sahip bu yarımada, sakinlik, huzur ve doğa harikalarını bir arada yakalamak isteyen tatilcilerin gizli ini haline gelmiştir. Ege ve Akdeniz arasında bulunan bu şehrin antik çağlardan kalma ismi Knidos olarak bilinir. Bu antik kent “Mavi Yolculuk”unuzun önemli tarihi gezilerinden biri olmak için ziyaretiniz bekler. Datça’nın binlerce yıllık geçmişine ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu kalıntıları görebilir, tatilinize farklı bir tat katabilirsiniz.

Bu yarımada aynı zamanda bazı şehir efsanelerine konu olarak ilginçliğini korumaktadır. Bu efsanelere göre Datça, güzelliğini ve bereketini cüzzamlı insanların buraya terk edilmesinden sonra dönülüp bakıldığında hala yaşamalarıyla ortaya koymuştur. Bu efsanevi yerde Afrodit’in kutsal tapınağı dahil bir çok eseri görebilir, denizinin kumunun ve doğal güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz. 

7. Gün: Karaada, Meteor Çukuru, Poyraz Limanı

Mavi Tur”unuzun son gününde kahvaltının ardından Karaada’ya çeviririz kiralık yatınızın burnunu. Bodrum’a oldukça yakın bu ada bir mağradan çıkan veşifalı olduğuna inanılan sıcak kükürtlü suyu ve çamur banyosuyla anılmaktadır. Doğal güzellikleri ve mucizeleri bir araya getiren bu yer ilk bakıştan itibaren denizinin mavisi ve topraklarının zenginliğiyle sizleri büyüleyecek bir duraktır.

Karaadaya oldukça yakın olan Meteor Koyu ise zeytin ağaçları, çarşaf gibi denizi ve “Mavi Tur” hikayenize farklı bir renk katacak meteor atlama aktivitesiyle sizlere unutulmazı yaşatacaktır. Burada inanışa göre meteor yağmurlarından kalma bir çukurun açıldığını görebilirsiniz. Bir platformun üzerinden bu çukura atlamak belki de yaşayacağınız en çılgın deneyimlerden biri olabilir. Bu meteor çukuruna Ramses Yatçılık’ın teknenizde sağladığı snorkel  donanmaları ile keşif yapmak için de dalabilirsiniz.

Bu koydan sonra ise Poyraz Koyu’na çekilir kiralık guletiniz. Bu koy da kendini doğal güzellikleri ve masmavi suyuyla ve sepserin rüzgarıyla akşam üstü yorgunluğunuzu atmanıza imkan veren bir cennet köşesi olmasıyla bahsettirir kendinden. Denizaltı yaşamının çok renkli olması ve daldığınız zaman çeşitli deniz canlılarıyla tanışma imkanı bulabildiğiniz denizlerinde, tatilinizin son gününün tadını her yönüyle çıkarmak mümkün olacaktır.

Poyraz Koyu’ndan yeterince tat aldığınız noktada gece istirahatiniz için Bodrum Limanı’na demir alır kiralık guletiniz. Burada sizler için özenle hazırlanmış bir akşam yemeği ve Bodrum’un ilk gününden aklınızda kalan manzaraları ve gece hayatıyla beraber son gününüzü tamamlayabilir ve gece istirahatiniz için kiralık yatınızın konforuna çekilebilirsiniz.


 

8. Gün: Bodrum

“Mavi Tur”unuzun son sabahındayız. Belki gece grubunuzla Bodrum gecelerinin tadına baktınız ve kiralık teknenizin ahşap kokan ve denizin sakin hışırtısını duyabildiğiniz kabinlerine geri döndünüz, mis gibi bir uykudan sonra gözünüzü yine bir Bodrum sabahına açtınız. Artık Cevat Şakir’in buraya neden aşık olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. Onun fethettiği kıyıları sizler de fethettiniz ve muhteşem anılarla “Mavi Tur”unuzu sonlandırdınız...